XXII Niedziela Zwykła – 30 VIII 2020 – Kluszkowce

1. Wakacje dobiegają końca. We wtorek rozpocznie się nowy rok szkolny. Msza św. na rozpoczęcie roku szkolnego będzie wieczorem o godz.19,00. Serdecznie zapraszamy dyrekcje, nauczycieli, rodziców a przede wszystkim uczniów i młodzież. Spowiedź dla dzieci i młodzieży od godz. 18,00. Dołóżmy wszelkich starań, aby dzieci i młodzież zdobywając wiedzę nie zapomniały tez o źródle wszelkiej mądrości jakim jest Bóg. W tym roku pracę katechety w szkole podejmuje o. Grzegorz Papciak oraz br. Piotr Filipek w przedszkolu i szkole. Natomiast pożegnamy o. Marcina, który decyzją O. Prowincjała został przeniesiony do Krakowa jako duszpasterz akademicki.

2. Relief św. JP II . jest już prawie gotowy. Do wykonania zostało zaprojektowanie i wykonanie relikwiarza na relikwie św. JP II. Stosowne pismo o relikwie już wysłałem do kongregacji spraw kanonizacyjnych do Rzymu. Bardzo dziękuję za składane ofiary na ten cel : Anna i Jan Jaworski , Kazimierz i Barbara Kowalczyk. Bóg zapłać. W przyszłości dobrze by było zrobić podobną rzeźbę po drugiej stronie . Poświęcenie tej rzeźby będzie w późniejszym terminie , może przy odpuście w listopadzie jak będą już relikwie.

3. Dziękujemy za udział w Uroczystościach odpustowych ku czci MB Częstochowskiej, Patronki naszej Parafii. Za liczny udział i obecność w strojach regionalnych.

4. U ministrantów do nabycia jest nowy numer gazety ewangelizacyjnej Dobre Nowiny z ciekawymi artykułami m.in. o objawieniach MB w La Salette , Jak obronić kościół przed aktami wandalizmu i inne w cenie 1 zł.

5. W tym tygodniu I czwartek, piątek i sobota miesiąca. Spowiedź w te dni podczas Mszy św. rano o godz. 6,30 i wieczorem od godz. 18,00 do 19,30.W czwartek nabożeństwo o powołania o godz. 18:30, w piątek do NSPJ również o godz. 18:30. W godzinach dopołudniowych odwiedzimy chorych. Taca na cele misyjne. W sobotę zmiana tajemnic różańcowych i nabożeństwo I sobót o godz. 18:00.

6. Po przerwie wakacyjnej wznawiamy spotkania dla scholi i ministrantów. Serdecznie zapraszamy chętne do śpiewu dziewczynki i chłopców do grona ministrantów. W tym roku opiekunem ministrantów będzie o. Grzegorz a scholi br. Piotr – katecheta.

7. W przyszłą niedziele tj 6 września taca przeznaczona jest budowę kościołów w naszej diecezji. Dlatego będziemy gościć z Zakopanego ks. budującego kościół na Antałówce który wygłosi kazania i zbierze sobie tacę.

8. Serdeczne Bóg zapłać za sprzątanie i złożone ofiary na kwiaty w tym tygodniu w kościele i w kaplicy.

9. Intencje mszalne na najbliższy tydzień wywieszone są na tablicy ogłoszeń i w gablocie przed kościołem, jak też na naszej stronie internetowej: www.parafiakluszkowce.pl

10. Komunikat: Starosta nowotarski przypomina o przestrzeganiu obostrzeń sanitarnych związanych z zaliczeniem do strefy czerwonej. Zarówno w budynkach i przestrzeni publicznej obowiązuje min. zasłanianie ust i nosa.

11. Wszystkim wypoczywającym na terenie naszej parafii oraz parafianom życzymy dobrego odpoczynku i błogosławionego tygodnia

 

Symbolika zawarta w kompozycji ołtarza św. Jana Pawła w Kluszkowcach

w skład kompozycji ołtarza św. Jana Pawła wchodzi:

  • Figura –RZEŹBA ŚW. JANA PAWŁA
  • KOŁO – KULA ZIEMSKA
  • NAD KOŁEM, U GÓRY WYRASTAJĄCY KRZEW
  • W DOLNEJ CZĘŚCI KOMPOZYCJI OŁTARZA RELIKWIARZ /MIEJSCE NA RELIKWIARZ/

OŁTARZ ŚW. JANA PAWŁA PRZEDSTAWIONY JEST W FORMIE PŁASKORZEŹBY. JEDYNIE GÓRNA CZĘŚĆ POSTACI OJCA ŚW. /POPIERSIE/ WYŁANIA SIĘ Z KOŁA. JEST TO RZEŹBA PEŁNA, TRÓJWYMIAROWA DO POŁOWY, A NASTĘPNIE PRZECHODZĄCA W PŁASKORZEŹBĘ I DALEJ PRZEKSZTAŁCA SIĘ W FORMĘ ABSTRAKCYJNĄ OŁTARZA. PRAWA DŁOŃ OJCA ŚW. UNIESIONA JEST W GEŚCIE BŁOGOSŁAWIEŃSTWA. WYRAZ TWARZY JEST ŁAGODNY, LEKKO UŚMIECHNIĘTY. W LEWEJ DŁONI TRZYMA SZKAPLERZ KARMELITAŃSKI.

KOŁO STANOWI BARDZO WAŻNY AKCENT OŁTARZA, SYMBOLIZUJE KULĘ ZIEMSKĄ. NAWIĄZUJE DO PONAD 100 PIELGRZYMEK APOSTOLSKICH, ODBYTYCH PRZEZ OJCA ŚW. JANA PAWŁA PO CAŁYM ŚWIECIE, Z MISJĄ EWANGELIZACJI I POKOJU.

SYMBOLICZNYM DROGOWSKAZEM JEST GOŁĄB UNOSZĄCY SIĘ NAD GŁOWĄ ŚW. JANA PAWŁA, PROWADZI ON OJCA ŚWIĘTEGO, NATCHNIONEGO DUCHEM ŚWIĘTYM DO GŁOSZENIA POKOJU CAŁEMU ŚWIATU.

GÓRNĄ CZĘŚĆ OŁTARZA ZWIEŃCZA KRZEW. SYMBOLICZNE ZNACZENIE KRZEWU W KOMPOZYCJI OŁTARZA DOTYCZY PRACY, KTÓRĄ WYKONAŁ ŚWIĘTY JAN PAWEŁ, EWANGELIZUJĄC NARODY NA CAŁYM ŚWIECIE. ZOSTAŁO /RZUCONE/ ZASIANE ZIARNO, Z KTÓREGO WYRÓSŁ DORODNY KRZEW. GAŁĘZIE KRZEWU SYMBOLICZNIE UGINAJĄ SIĘ W KIERUNKU OŁTARZA GŁÓWNEGO Z CHRYSTUSEM NA KRZYŻU.

W DOLNEJ CZĘŚCI OŁTARZA ZOSTAŁO WKOMPONOWANE MIEJSCE NA RELIKWIARZ ŚW. JANA PAWŁA.

 

Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w Nowym Targu zwraca się z prośbą, aby podczas każdej Mszy Św. Księża prowadzący nabożeństwa informowali wiernych o obowiązku zasłaniania ust oraz nosa w trakcie przebywania w miejscach publicznych, w tym podczas udziału w Mszy Świętej. Nakaz, o którym mowa powyżej, wynika z nałożenia dodatkowych obostrzeń sanitarnych związanych z zaliczeniem Powiatu Nowotarskiego do strefy czerwonej.

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z § 25 ust. 8 pkt 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów mogą się odbywać w obszarze czerwonym pod warunkiem, że w przypadku gdy zgromadzenie odbywa się:

  1. w budynkach i innych obiektach kultu religijnego znajduje się nie więcej uczestników niż wynosi 50% obłożenia budynku lub innego obiektu kultu religijnego, oprócz osób sprawujących kult religijny lub osób dokonujących pochowania, lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu oraz że uczestnicy realizują obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny,
  2. na zewnątrz, uczestnicy bez względu na odległość między sobą, realizują obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny, z limitem do 150 osób.

Wspólne działania umożliwią przerwanie transmisji wirusa pomiędzy mieszkańcami naszego Powiatu i zniesienie nałożonych obostrzeń sanitarnych. Z góry dziękujemy za wszelką pomoc