Żywy RÓŻANIEC - Kluszkowce

Żywy Różaniec, jako organizacja kościelna działająca na prawach stowarzyszenia, zawdzięcza swoje powstanie młodej świeckiej osobie Paulinie Jaricot (1799 - 1862). "Wszystkie łaski, wszelkie światło otrzymałam z tajemnic różańcowych i one uczyniły moje życie owocnym" - wyznaje po latach Paulina. W 1826 r. stworzyła wielkie zaplecze modlitewne dla misji pod nazwą Żywego Różańca. Samą siebie uważała za "pierwszą zapałkę, którą Bóg się posłużył, by rozpalić wielki ogień". Zorganizowała tzw. "piętnastki" - grupy po 15 osób, z których każda zobowiązywała się do odmawiania w intencji misji jednego dziesiątka różańca dziennie i do rozważania otrzymanej tajemnicy różańcowej. Oficjalnej aprobaty dla Żywego Różańca udzielił papież Grzegorz XVI jeszcze za życia Pauliny. W 1862 roku, kiedy umarła Założycielka Żywego Różańca, w samej tylko Francji istniało już 150 tys. "piętnastek".

Papież Jan Paweł II w 2002 r. ustanowił jeszcze jedną IV część Różańca św. i tych 5 nowych tajemnic nazwał "tajemnicami światła". W Związku z tym owe "piętnastki" zamieniły się na "dwudziestki". Każda róża różańcowa składa się z 20 członków modlących się w intencjach wyznaczonych przez papieża. Tajemnice różańcowe zmieniają zelatorzy. Czynią to, gdy chodzi o naszą parafię, w każdą pierwszą sobotę miesiąca po mszy św. o godz. 18.00 (lipiec, sierpień po mszy św. o godz. 19.00)

W parafii istnieje 5 Róż Różańcowych, pierwsze założone w październiku 1998 roku przez o. Jakuba Jaroszewicza
  • I Róża św. Rafała Kalinowskiego, zelatorka – Maria Plewa
  • II Róża Matki Bożej Czestochowskiej, zelatorka – Anna Dziadkowicz
  • III Róża św. Józefa, zelator – Piotr Plewa
  • IV Róża św. Teresy od Dzieciątka Jezus, zelatorka – Małgorzata Kowalczyk
  • V Róża św. Jana Pawła II, zelatorka – Anna Jabłońska

Z Ceremoniału Żywego Różańca

Żywy Różaniec oznacza:

• Życie według Ewangelii, która jest fundamentem i źródłem chrześcijańskiego postępowania. Różaniec jest modlitwą ewangeliczną, ponieważ zawiera Modlitwę Pańską i Pozdrowienie Anielskie oraz ewangeliczne tajemnice naszego odkupienia. Z tego też powodu różaniec nazywamy streszczeniem prawd Ewangelii;
  • Życie wiarą, nadzieja i miłością. Należeć do Żywego Różańca to wierzyć w istnienie Boga i wierzyć Bogu, który przemawia, ufać Bogu i w Jego dzieło zbawienia oraz kochać Boga, a w Nim i dla Niego – ludzi;
  • Oznacza jakby elektrownię duchową, która zasila wiernych mocą Bożą i pobudza ich do czynu apostolskiego, czyli do praktycznej działalności apostolskiej, jak praca wśród ubogich, chorych, rodzin wielodzietnych, rodzin alkoholików, zaniedbanych religijnie i moralnie, dbałość o Dom Boży, o szaty liturgiczne, krzewienie cnót moralnych, zwłaszcza czynnej miłości bliźniego i sprawiedliwości społecznej;
  • Różaniec jest jakby niezdobytą twierdzą obronną, albowiem broni jednostkę, rodzinę i społeczeństwo przed śmiercią duchową, mianowicie przed ateizmem i laicyzmem, przed indyferentyzmem religijnym, przed zepsuciem obyczajów, zwłaszcza w życiu małżeńskimi rodzinnym, przed alkoholizmem;
  • Żywy Różaniec składa się z żywych róż. Każda róża ma dwadzieścia osób, z których każda odmawia codziennie jeden dziesiątek różańca, czyli jedną tajemnicę, połączoną z rozważaniem. W ten sposób odmawiany jest w róży codziennie cały różaniec – dwadzieścia tajemnic. Jest to jakby wieniec różany składany u stóp Królowej.
Obowiązki członków Żywego Różańca
  • Zasadniczym obowiązkiem jest zapisanie imienia w Księdze i odmawianie codziennie jednego dziesiątka różańca.
  • Udział w miesięcznej zmianie tajemnic różańcowych.
  • Częste przystępowanie do sakramentów świętych oraz udział w procesjach maryjnych.
  • Rozszerzanie czci Maryi przykładem życia i działalnością apostolską.
  • Odważne stawanie w obronie wiary i Kościoła na wzór św. Dominika.
  • Udział w pogrzebie zmarłego członka Żywego Różańca oraz w modlitwach za spokój jego duszy.
Święta Penitencjaria, na mocy specjalnego i wyraźnego indultu Stolicy Apostolskiej z dnia 25 października 1967 roku udzieliła członkom Żywego Różańca odpustu zupełnego osiem razy w roku:
  1. Przyjęcie do Żywego Różańca;
  2. Narodzenie Pana Jezusa;
  3. Zmartwychwstania Pańskiego;
  4. Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny;
  5. Wniebowzięcie Matki Bożej;
  6. Królowej Różańca Świetego;
  7. Niepokalanego Poczęcia Maryi;
  8. Ofiarowania Pańskiego.

Odpusty te można zyskać pod zwykłymi warunkami, którymi są: spowiedź św., Komunia św., modlitwa w intencjach papieża, przynajmniej prywatne odnowienie postanowienia wiernego zachowywania Statutu stowarzyszenia Żywego Różańca.

Obowiązki Zelatora
  1. Sprawdza obecność członków Żywego Różańca na nabożeństwie.
  2. Dostarcza tajemnice z intencją modlitewną nieobecnym.
  3. Zachęca członków do gorliwej działalności apostolskiej, zwłaszcza wśród chorych i ubogich.
  4. Zbiera miesięczne składki, np. na Msze św.
  5. Odwiedza chorych i otacza miłością.
  6. Czuwa by róża miała pełny skład 20 – osób.
  7. Pilnuje aby róża wypełniała zlecone sobie zadania apostolskie.
  8. Utrzymuje stałą łączność między różą a ks. Opiekunem.

Wszelkie informacje odnośnie przynależności do Róż Różańcowych udziela opiekun Róż, o. Proboszcz.