Historia klasztoru

Kaplica mieszcząca się na I piętrze domu ludowego została otwarta w 1942 r. Najpierw obsługiwali ją księża z parafii Maniowy. W 1953 r. do Kluszkowiec przybyli karmelici bosi. Przy tej kaplicy Kuria Metropolitalna w Krakowie erygowała filię parafii Maniowy. Kanoniczne erygowanie domu nastąpiło 17 listopada 1983 r. Dnia 8 maja 1984 r. została erygowana tutaj samodzielna parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej, a 5 sierpnia 2000 r. arcybiskup krakowski Franciszek kard. Macharski konsekrował nowy kościół pw. św. Rafała Kalinowskiego. Duszpasterstwem objęta jest także Krośnica, gdzie znajduje się kościół pw. św. Józefa Robotnika, wybudowany w latach osiemdziesiątych oraz budynek mieszkalny.

KALENDARIUM

• 1942 – otwarcie i poświęcenie kaplicy MB Częstochowskiej
  • 1953 – przybycie Karmelitów Bosych do Kluszkowiec i utworzenie ośrodka duszpasterskiego
  • 1984 – erygowanie parafii w Kluszkowcach pw. MB Częstochowskiej